ברסלב - ספרי רבי נחמן מברסלב / ספרי ברסלב
דף הביתליקוטי מוהר"ן ח"אליקוטי מוהר"ן ח"בסיפורי מעשיותשבחי הר"ןשיחות הר"ןחיי מוהר"ןספר המידותלימוד


ספרי רבי נחמן מברסלב
לחץ על ה 💎 שליד שם הספר, ותעבור לפרק "אקראי" ממנו
💎ליקוטי מוהר"ן חלק א
💎ליקוטי מוהר"ן חלק ב
💎סיפורי מעשיות
💎שבחי הר"ן
💎שיחות הר"ן
💎חיי מוהר"ן
💎ספר המידות
באפשרותך להשתמש בטקסט שבדף, בתנאי שתשים קישור ישיר לכתובת של הדף הזה! תודה.
🖶 מיהו הצדיק האמת של הדור הזה?

כידוע מדבר רבי נחמן רבות על הצדיק האמת, ועל זה שצריך להתקרב לצדיק האמת וכולי.

והשאלה היא, מיהו ואיזה הוא הצדיק האמת של הדור הזה?

ובנוסף, האם רבי נחמן עצמו היה פטור מלהתקרב לצדיק האמת, בהנחה שהוא הצדיק האמת?

תודה

תשובה:

הצדיק האמת הוא אחד. והוא אותו צדיק אמת בכל הדורות. ואליו התקרב גם רבי נחמן מברסלב עצמו.

הצדיק הזה הוא השי"ת עצמו, שהוא ורק הוא נקרא צדיקו של עולם, ורק הוא הצדיק האמת של כל דור ודור.

כמובא כאן: breslev.eip.co.il/?key=171 - ליקוטי מוהר"ן ח"א - תורה כט - הַאי גַּבְרָא דְּאָזֵל בָּעֵי אִתְּתָא וְלָא קָיָהֲבִי לֵהּ

וַאֲפִילּוּ מַלְאָכִים

כְּשֶׁרוֹצִים לַעֲשׂוֹת דִּבּוּר שֶׁיִּהְיֶה נִשְׁמָע וְנִתְקַבֵּל אֶצְלָם

בִּבְחִינַת: 'עשֵׂי דְבָרוֹ לִשְׁמעַ בְּקוֹל דְבָרוֹ'

אֲזַי הֵם מְשַׁבְּחִין וּמְפָאֲרִין אֶת הַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ תְּחִלָּה

שֶׁהוּא צַדִּיקוֹ שֶׁל עוֹלָם

בְּחִינַת: "צַדִּיק ה' בְּכָל דְּרָכָיו"

וְעַל יְדֵי זֶה נַעֲשֶׂה הַדִּבּוּר, בִּבְחִינַת: 'לִשְׁמעַ' וְכוּ'

וזה: "בָּרְכוּ ה' מַלְאָכָיו"

הַיְנוּ הַשֶּׁבַח שֶׁמְּשַׁבְּחִין תְּחִלָּה אֶת הַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ

שֶׁהוּא צַדִּיקוֹ שֶׁל עוֹלָם

וְאַחַר כָּךְ עַל יְדֵי זֶה: 'עוֹשֶׂה דְבָרוֹ לִשְׁמעַ בְּקוֹל דְּבָרוֹ'

שֶׁעוֹשִׂין הַדִּבּוּר שֶׁהוּא נִשְׁמָע וְנִתְקַבֵּל

**

אלא מאי?

שלומר לבני אדם להתקרב להשי"ת זה חסר משמעות עבורם, כי אין להם מושג מה זה אומר.

ואז הצמצום של להתקרב לצדיק האמת, הוא להתקרב אל מי שאתה חושב שהוא מקרב אותך להשי"ת.

ובמקרה שלנו זה רבי נחמן מברסלב, שהוא הצדיק האמת היחיד של הדור הזה.

ולמרות שגופו איננו איתנו, הרי שתורותיו ודבריו עדיין עימנו וכולי.

**

ובעניין הזה חשוב לזכור משהו מאוד בסיסי, והוא כי כל דברי רבי נחמן מברסלב, הם רק "פסולת" ו"הקדמות" וצמצומים שונים של השגת הקב"ה.

כי כל דברי רבי נחמן מברסלב, הם רק עצות איך להתקרב להשי"ת. אך העצות עצמן הן אינן התכלית. ורבי נחמן עצמו גם הוא אינו התכלית, כי הוא רק צמצום ולבוש וכולי.

והתכלית היא להכיר את השי"ת, "בגין דישתמודעין ליה". והשכר לעתיד לבוא יהיה שיכירו את השי"ת על ידי הדעת, שהוא השכל הנקנה, שידעו את התשובות לכל השאלות של החלל הפנוי וכולי.

והתכלית היחידה היא להשיג שלמות. וכל הדברים חסרים מלבד השי"ת. ולא משנה כמה תורה ילמד האדם וכמה יתפלל וכמה מצוות יעשה ומה בדיוק יעשה, כל זמן שהאדם לא נכלל בא"ס לגמרי, הרי שהוא רחוק מהשי"ת ומהשלמות ומהטוב הנצחי וכולי.

והדרך היחידה להכלל בהשי"ת היא על ידי הדעת בלבד. דהיינו על ידי ידיעת ה 5 דברים שבהם נבדל מדעו של השי"ת ממדעו של האדם. וכל זמן שהאדם לא יודע את הדברים האלו, לא משנה אם הוא יהיה בהיכל של המשיח, או ישב צמו להשי"ת או יהיה בגן עדן שמחלק ראשונה, הרי שנשמתו של האדם הזה סובלת סבל רב ואינה זוכה להתענג על ה'.

כי להשי"ת מתקרבים רק על ידי הידיעה, על ידי הדעת. ועל ידי הדעת נכלל האדם בהשי"ת וכולי.

ומשה רבנו שנתן תורה, הוא נתן לבנ"י "תריג עטין" היינו תריג עצות איך להתקרב להשי"ת. וכל זה דווקא לפי ההשגה של משה רבנו את השי"ת. אך עבודת ה ממש של הצדיק, היא מעל כל המצוות. כי גם השי"ת שומר את כל המצוות. והצדיק שומר את המצוות כמו שהשי"ת שומר את המצוות. וזה כמובן עניין אחר לגמרי.

**

וחשוב גם לחדד, כי כל דברי רבי נחמן מברסלב הם סוד. והם רק משל ונמשל. וגם אם להתקרב לצדיק האמת היינו להתקרב אל רבי נחמן מברסלב, התקרבות אמיתית לצדיק האמת, היינו שהאדם עצמו יהיה הצדיק האמת. ולא שום טריק אחר.

ורבי נחמן מברסלב הבטיח בפירוש שמי שיציית אותו יהיה כמוהו ממש. והעיקר שיהיה עם אמת. והנה אף אחד לא נהיה כמו רבי נחמן מברסלב. וממילא ניתן להבין שאף אחד לא באמת מציית את רבי נחמן מברסלב ולא באמת מקורב לרבי נחמן מברסלב.

כי באמת, מכל עצה של רבי נחמן מברסלב אפשר להיות צדיק גמור ולהכלל בא"ס, אפילו רק מעצה אחת של רבי נחמן מברסלב. ולמרות שכולם כאילו מקיימים את העצות של רבי נחמן מברסלב, עדיין אף אחד לא זכה וכולי.

וכל העצות של רבי נחמן מברסלב, גם בהן יש לבוש גשמי ופנימיות רוחנית. וכמו שיש תורתו ותורת ה ממש לגבי התורה של משה רבנו, כך יש גם תורתו ותורת ה ממש לגבי התורות של רבי נחמן מברסלב. ורק מי שנכלל בא"ס לגמרי ומקבל את הדעת של השי"ת, רק הוא מבין ממילא את פנימיות כוונתו של רבי נחמן מברסלב.

וכל זמן שאדם לא זוכה להכלל בא"ס לגמרי, עליו לדעת כי הוא רחוק לגמרי מהשי"ת וכי עדיין אין לו הוויה כלל ונוח לו שלא נברא משנברא.

ועד שאדם לא זוכה להגיע לנ"ל, הוא לחלוטין אינו ראוי להנהיג אף אחד. כי אפילו את עצמו הוא לא תיקן בשלמות, כל שכן שהוא אינו יכול לתקן אחרים. וכל זמן שאדם לא תיקן את חטא אדם הראשון בשלמות, הרי שדעתו עדיין פגומה ומעורבת טוב ורע של עץ הדעת, וממילא הוא רחוק מדעת קדושה של השי"ת.

ובקיצור: התכלית היא להתקרב להשי"ת ישירות. אך מחמת שאף אחד לא מבין מה זה אומר, לכן יש את העצות של רבי נחמן מברסלב, שהוא הצדיק האמת בלבד, והוא זכה להכנס לארץ ישראל וזכה בחייו להתגלות התורה של ארץ ישראל, שהיא התורה של האין סוף עצמו, תורת ה ממש.

כך שעבור מי שאין לו מושג מה זה השי"ת, עבורו יש את העצות של רבי נחמן מברסלב בלבד.

ורבי נחמן הבטיח בפירוש, שמי שיציית אפילו עצה אחת שלו בשלמות, יזכה להיות כמוהו ממש, שזאת התכלית כמובן, דהיינו להכלל בא"ס לגמרי וכולי.

אך השורש של הצדיק האמת, הוא כמובן השי"ת עצמו ואין עוד מלבדו.

ודע, כי בכל מקום שרבי נחמן מברסלב מדבר על הצדיק, הוא תמיד מרמז בכך על השי"ת. כי כל מה שנכון לגבי הצדיק אל מול תלמידיו וכיו"ב, נכון גם לגבי הצדיק עצמו ביחס להשי"ת וכולי.

**

וכעין זה ראה כאן: breslev.eip.co.il/?key=2318 - שיחות הר"ו - אות קעז - גדולות נוראות השגתו

חִזֵּק אֶת אֶחָד לִהְיוֹת בְּשִׂמְחָה

וְאָמַר שֶׁרָאוּי לוֹ לִשְׂמחַ בְּהַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ

וְאַף עַל פִּי שֶׁאֵין אַתֶּם יוֹדְעִים מִגְּדֻלַּת הַשֵּׁם יִתְבָּרַךְ

רָאוּי לָכֶם לִסְמךְ עָלַי

כִּי אֲנִי יוֹדֵעַ מִגְּדֻלָּתוֹ יִתְבָּרַךְ

וְהִזְכִּיר אָז הַפָּסוּק: "כִּי אֲנִי יָדַעְתִּי כִּי גָּדוֹל ה'" וְכוּ'

גַּם רָאוּי לָכֶם לִשְׂמחַ בִּי

מַה שֶּׁזְּכִיתֶם שֶׁיִּהְיֶה לָכֶם רַבִּי כָּזֶה

כי אם אין האדם מסוגל לשמוח בהשי"ת עצמו, מחמת שהוא לא מכיר את השי"ת עצמו, אז שישמח בכך שהוא מקורב לרבי נחמן מברסלב...

*****

ויש בזה עוד להאריך.

שיחות הר"ן - אות רכח - מדבר ממעלת ההתבודדות
שיחות הר"ן - אות רכח - מדבר ממעלת ההתבודדות שמעתי בשמו שאמר בודאי נמצאים כשרים אף על פי שאין להם התבודדות אבל אני קורא אותם "פלייטיס" מבהלים ומבלבלים ופתאם כשיבוא משיח ויקרא אותם יהיו מערבבים ומבלבלים אבל אנחנו נהיה דומים כמו האדם אחר השנה שדעתו נוחה ומישבת היטב כן תהיה דעתנו נוחה ומישבת עלינו בלי מהומה ובלבול...
שבחי הר"ן - אות כד
...בשביל עבודת השם היו לו כמה וכמה מיני סגופים וכפי הנשמע ומובן מדבריו שהיה לו כל מיני סגופים שבעולם הן גלגול שלג וכו' וכיוצא ואמר שהסגוף לאחז עצמו לבלי לחכך עצמו כלל זהו הסגוף הגדול ביותר דהינו כשמנשכים לאדם הדברים השכיחים סמוך לבשר ודרך כל אדם לחכך עצמו בכל עת שמרגיש איזה נשיכה והיה מקבל זאת לסגוף לאנס את עצמו לבלי לעשות שום חכוך לא ביד ולא בגוף ולא בשום איבר ואמר שזהו סגוף גדול מאד כי האדם מנח, והנשיכות מתגברים אז ביותר והוא אסור לו לזוז בידיו ולא...
שבחי הר"ן - סדר הנסיעה שלו לארץ ישראל - אות יג
...הנסיעה שלו לארץ ישראל - אות יג ואמר רבנו זכרונו לברכה שכל כך נכנס בהקטנות, ונעשה רגיל בעניני הקטנות כל כך עד שאחר כך כשבא לארץ ישראל ורצה להשליך זאת היה מכרח להכריח עצמו בכחות לשבר ולהשליך את עניני קטנות הנ"ל כי כבר היה קשה עליו להשליך זאת מחמת גדל הרגילות כל כך היה נכנס בהקטנות בתחלה גם אחר כך כשבא מארץ ישראל היה חדוש נפלא בענין זה ועצם הפלגת גדלת חכמתו בענין זה עמק עמק לא נשמע ולא נראה כזאת כי זה ידוע שקדם שיוצאין מדרגא לדרגה צריך שיהיה ירידה קדם...
ספר המידות - קרי
...ב. מי שמוציא קרי, לסוף הולך ערום. ג. על ידי עצבות רואה קרי. ד. מי שנזהר לאכל משאלת חכם, הוא נצול מטמאת קרי. ה. אין לו לאדם לאכל על שלחן הצדיק, קדם שטבל לקריו. ו. תשמח בטוב שבא על הצדיקים, וזה תקון לקרי. ז. על ידי הליצנות בא לטמאת קרי. ח. קרי בא מקלות ראש. ט. קרי בא על ידי אכילת שום וביצים. י. גם על ידי דברים בטלים ונבול פה. חלק שני א. השכרות גורם גלות גם גורם הוצאת זרע לבטלה. ב. הבזיונות באים על ידי קרי. ג. הדבור שאדם מדבר בחצי דבור, שאינו מוציא...
חיים נצחיים? ובילע המוות לנצח?
...נתקלתי כאן breslev.eip.co.il/?key=564 בטקסט הבא: "העולם סוברים שכשיבוא משיח לא ימותו לא כן הוא, אפילו משיח בעצמו גם הוא ימות. ואמר זאת ברבים" רציתי לשאול כיצד העניין הנ"ל עולה בקנה אחד עם העניין של החיים הנצחיים לעתיד לבוא. תודה. תשובה: אכן רבי נחמן מנפץ כאן מיתוס מאוד פופולארי, והוא את העניין של החיים הנצחיים לעתיד לבוא. מסיבות שונות ומשונות לרוב העולם נדמה להם שהם זה הגוף שלהם. ומשום כך נדמה להם שהעניין של חיים נצחיים הולל על הגוף, דהיינו שהגוף...
שיחות הר"ן - אות קפח - גדולות נוראות השגתו
...אמר: שפליאה בעיני אם מביאין פדיון לאחד ומספרין לו צערו, כגון: מחולה וכיוצא, כשאינו מרגיש הצער והיסורים כמו החולה בעצמו וכו' והיוצא מדבריו הוא שהוא מרגיש הצער והיסורים כשבאין לפניו שיתפלל על החולה וכיוצא כמו החולה בעצמו ממש וכן נשמע מפיו כמה פעמים ואמר: בתחלה הייתי מבקש מאתו יתברך שאהיה מרגיש צער ויסורים של ישראל כי לפעמים היה אחד בא וספר לי צערו ולא הייתי מרגיש הצער והייתי מתפלל שארגיש צערו של ישראל עכשו כשאחד מספר לי צערו אני מרגיש בעצמי הצער יותר...
ליקוטי מוהר"ן ח"א - תורה יח - קַרְטָלִיתָא
...תורה יח - קרטליתא [לשון רבנו, זכרונו לברכה] רבי יונתן משתעי: זמנא חדא הוה קאזלינא בספינתא, וחזינן ההוא קרטליתא, דהוו מקבעי בה אבנים טובות ומרגליות, והדרי לה מיני דכורי דמקרי בירשא. נחית בר אמוראי לאתויי, ורגש, ובעי דנשמטה לאטמה, וזרק זיקא דחלא ונחת. נפק ברת קלא ואמר: מאי אית לכו בהדי קרטליתא, דדביתהו דרבי חנינא בן דוסא, דעתידה לשדיא תכלתא בה לצדיקי לעלמא דאתי רשב"ם: קרטליתא ארגז: דמקרי בירשא כך שמו: בר אמוראי אדם שיודע לשוט במים: בעי דנשמטה לאטמא...
סיפורי מעשיות - מעשה מאיש אדון אחד שנסע עם בעל עגלה
...עגלה לבערלין ושאר עירות הגדולות והלך האדון לעשות צרכיו ונשאר בעל העגלה ששמו היה איוואן עם העגלה באמצע השוק ונגש אליו איש אחד ושאלו מדוע עומד הוא באמצע הרחוב ושאלו האיש חיל מי אתה בגרמנית, ווער דא והוא חשב ששואלו את שמו ואמר לו איוואן והכה אותו האיש חיל כי לא הבין את שפת העגלון וצעק לו שוב ווער דא והוא ענה לו שוב איוואן והכה אותו שוב וצעק ווער דא עד שלקחו עם העגלה לאיזה רחוב מן הצד כשבא האדון אחר עשית צרכיו חפשו עד שמצאו ואמר לו איוואן היכן היית ענה...
שיחות הר"ן - אות לא
שיחות הר"ן - אות לא ראוי להזדרז להתפלל תמיד בבקר השכם בכל מה שיוכל כי לפי גדל מעלת התפילה שיקרה מעלתה מאד מאד מי יודע אם יזכה אחר כך להתפלל על כן כל מה שיוכל להקדים עצמו ראוי לו לזרז מאד ולהקדים...
ספר המידות - עצה
...- עצה א. אל תשאל עצה אלא ממי שיודע סתרי תורה. ב. טוב לשאל עצה מזקנים. ג. הנותן לחברו, עצה שאינה הוגנת לו, על ידי זה נופלים לו מחשבות עבודה זרה. ד. מי שהוא בעל מחשבות רעות, אל תקח עצה ממנו. ה. על ידי שאתה נוטל עצה מהרב, על ידי זה תזכה לישועה. ו. כשאתה רואה, שרעיך אינם עוזרים לך, בידוע שאין שום עצה מועיל לך. ז. כשאתה עוזר לבני ישראל, יועיל לך עצה. ח. העצה היא מסגלת יותר בשדה. ט. ההולך אחר עצת אשתו, נופל בגיהנם. י. אל תשאל עצה אלא מאיש ולא מאשה....
1 2 3 4 ...5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
באפשרותך לשלב אצלך באתר, תיבת מאמרים נגללת, שמתעדכנת כל שעה בתכנים חדשים ... באמצעות הקוד הבא:    מידע נוסף - כאן

האתר Breslev.EIP.co.il נותן לך את כל ספרי רבי נחמן מברסלב
פרסם את האתר בכל מקום שאתה יכול!
© כל הזכויות שמורות
מותר לצטט חלקים בלבד מתוכן האתר במקומות שונים,
ובתנאי שתמיד יצורף קישור לכתובת שבה מופיע התוכן המקורי ולאתר.
דף זה הופיע ב 0.0938 שניות - עכשיו 12_04_2024 השעה 23:57:48 - wesi2